HORMONSKI MOTILCI

 
 

Hormonsko ravnotežje v telesu je eden izmed najzapletenejših mehanizmov za uravnavanje tisočev funkcij, od katerih so odvisni vsi procesi v njem. Naše razumevanje hormonskega delovanja je zelo omejeno, kar pa ne zadržuje prehranske in kozmetične industrije, farmacije in fitofarmacije, da bi se v naše hormonsko ravnotežje nenehno vpletali. Tisti, ki so pomislili, da lahko vplivajo na hormone rastlin in žuželk, ne da bi to na koncu vplivalo tudi na človeške hormone, so očitno premalo vedeli. Danes vemo, da veliko pesticidov sodi v skupino endokrinih motilcev (disrupterjev), kar pomeni, da motijo delovanje naših žlez z notranjim izločanjem ali, drugače povedano, motijo pravilno izločanje hormonov, odločilnih za pravilno delovanje trebušne slinavke, ščitnice, jeter, nadledvične žleze, hipofize, jajčnikov ali prostate…

Endokríni disrúptorji ali hormonski motilci, tudi motilci delovanja endokrinega sistema (angleško endocrine distruptors, tudi endocrine modulators, endocrine active compounds ali environmental hormones) so sintetične snovi, ki spremenijo delovanje endokrinega oz. hormonalnega sistema in so posledično zdravju škodljive. Natančneje povedano so eksogeni agensi, ki motijo proizvodnjo, sproščanje, transport, presnovo (metabolizem), vezavo, delovanje in eliminacijo naravnih hormonov v telesu, s tem pa vplivajo na ohranjanje notranjega ravnovesja (homeostaze) oz. normalno celično presnovo, plodnost, vedenje in razvoj.

Primer posnemanja naravnega hormona je vezava dietilstilbesterola (DES), hidroksitamoksifena (OHT) ali raloksifena (ang. raloxifene) na receptorje za hormon estradiol, saj imajo vsi trije antagonisti podobno kemično strukturo.

Ti spremenijo delovanje endokrinega sistema tako, da:

  1. posnemajo naravne hormone, kot npr. estrogene in androgene in s tem aktivirajo podobne procese v telesu ter posledično povzročijo prekomerno stimulacijo oz. spodbujanje k delovanju;
  2. se lahko vežejo na receptorje za hormone in tako zavirajo delovanje naravnih hormonov, telo pa se ne more normalno odzvati na spremenjeno homeostazo;
  3. z vplivanjem na sintezo, metabolizem v jetrih in izločanje hormonov spremenijo njihovo koncentracijo v telesu.

Pazite kaj pijete!

drink water on empty stomach

Pred nekaj leti se lahko spomnite ministra Kebra, ki je početveril dovoljeno mejo onesnaženosti naše pitne vode z najbolj nevarnimi snovmi (kot so atrazin in njegov razgradni produkt desetilatrazin ter diklobenil in njegov razgradni produkt diklobenzamid prikazali kot štiri različne snovi). No, od takrat pijemo Slovenci vodo polno hormonskih motilcev. Organski herbicid atrazin je hormonski motilec, ki zniža nivo ščitničnih hormonov, povečuje število prezgodnjih porodov in obolevnost za želodčnim rakom. Prav tako blokira vezavo moškega spolnega hormona testosterona, torej je tudi androgeni blokator. Kljub vsemu naštetemu naša zakonodaja dovoljuje, da nam ga ‘postrežejo’ v dvojnem odmerku.

Tveganja pri uživanju vode prihajajo tudi iz plastenk. V proizvodnji plastične embalaže so pogosto uporabljeni nonifenol in ftalati. Ti kemikaliji sodita po opredelitvi evropskega parlamenta med 66 najnevarnejših. Neodvisni raziskovalec Anton Komat opozarja, da pri kontroli vode v plastenkah praviloma preverjajo le 50 do 60 kemikalij, medtem ko lahko vsebuje plastenka tudi 700 do 800 različnih snovi. Koncentracije nevarnih snovi v plastenkah se povečujejo, če je voda v njih dlje časa in če jih shranjujemo na soncu in svetlobi. Zato je bolje vodo filtrirati, na pot vzeti filtrirne vrče ali kupovati vodo v steklenicah.

Pazite kaj jeste!

gensko spremenjeni organizmi

Uporaba hormonov v prehrani je vse bolj očitna in tudi vse več je je, saj je pogojevana z večjim zaslužkom. Z njimi reprogramirajo rastline, da hkrati cvetijo, zorijo ali zorijo celo večkrat. Tako lahko velikanski žetveni tovornjak požanje celo njivo kamilic naenkrat. Kar naenkrat so mali pujski odrasli v polovičnem času kot prej in pridobijo težo v enem namesto v dveh letih. In kokoši se pretirano trudijo leči jajca. Se vam zdi, da bo vse to ostalo brez posledic? Mar vam zdrava pamet ne pove, da s tem nekaj ni v redu? Ali res moramo čakati na posledice in se iz njih učiti? Je to resnično dobro za vaše otroke? Samo malo se povprašamo in takoj nam je lahko jasno, da tukaj nekaj ni v redu.

Za motnje v pravilnem delovanju in v količinah hormonov, ki so nujno potrebni za normalen razvoj in normalno telesno razvitost, so krivi predvsem: fenolom, ftalat in fitoestrogen. Te kemikalije so znane kot motilci endokrinega oziroma hormonskega sistema. Najdemo pa jih v številnih izdelkih vsakdanje rabe kot so: lak za nohte, parfumi, kozmetični izdelki, plastiki, hrani, pijačah… Tako so znanstveniki že ugotovili, da hrana bogata s fitoestrogeni (pivo, lešniki, vino, soja, kava …) znižujejo moško plodnost. Vse matere, ki dojenčkom v dobri veri dajete tolažilno dudo, se morate zavedati, da vsebuje nevarne ftalate. Ftalati pa so prisotni tudi v elementih za mehčanje plastike, najti pa jih je v medicinski opremi (vrečke za kri, maske za spanje), talnih oblogah, kablih in žicah, lakih, barvah, samolepilnih trakovih, kozmetičnih izdelkih …

Fenoli: najpogosteje uporabljajo bifenol A (Bpa) in nonilfenol. Bpa vsebujejo plastenke, računalniki, čelade, notranjost konzerv, zobne zalivke … Uporabljajo ga tudi pri proizvodnji prozornih predmetov, denimo ovojnine za živila. Nonilfenole je najti v raztopinah za odstranjevanje maščobe, antifrizu, lakih, pesticidih, kemikalijah za obdelavo tekstila in usnja ter v kozmetičnih izdelkih

Vse več je težav s ščitnico, vse več je hormonskih motenj, vse več je istospolnih nagnjenj in celo nepravilno razvitih organov, vse več je zdravil za uravnavanje hormonskih nepravilnosti in vse več diagnoz bo nerešenih… In izvedeli ne bomo nič – v imenu denarja bodo raje tiho in vse pometli pod preprogo. (vir enaA.com in wikipedija)

BI SI REDI POMAGALI NA NARAVEN NAČIN – ZAČNITE Z RAZSTRUPLJANJEM TELESA!